Ženklinimas mikroschema – apsauga nuo augintinio vagystės

Nors augintinių ženklinimas mikroschema nėra privalomas Lietuvoje, tačiau š.m. rugsėjo mėnesį nustatyti atvejai kai gyvūnų daugintojai galimai pasisavina netyčia pabėgusius augintinius, teisininkų teigimu turėtų skatinti šunų ir kačių laikytojus elgtis protingai: paženklinto gyvūno, kurio mikroschemos duomenys yra valstybiniame registre, pasisavinti praktiškai neįmanoma.

Lietuvos gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė sako, kad jos praktikoje yra buvę ir kurioziškų bandymų pasisavinti gyvūną.

„Iš pajūrio grįžtanti porelė pakelėje rastą pasimetusį šunį pasiėmė su savimi. Tik vėliau, pradėjus aiškintis aplinkybes, paaiškėjo, kad gyvūnas – ženklintas, turi savininką ir gyvena netoli tos vietos, kur buvo rastas. Tuo metu jis buvo pasprukęs pro atvirus namų vartus. Savininkui teko iš pajūrio vykti Jonavon parsivežti gyvūno, o susigrąžinti augintinį padėjo tai, kad jis buvo ženklintas”, – pasakojo B.Kymantaitė.

Jei dingusio šuns savininkai būtų kreipęsi į policiją ir pradėję ieškoti savo augintinio, Advokatų kontoros „Baltic juris“ advokatės Evelinos Nevulienės teigimu, šunį paėmusiems asmenims galėtų kilti baudžiamoji atsakomybė. Bandymas pasisavinti svetimą augintinį, kai žinomas jo savininkas, būtų traktuojamas kaip vagystė. Jei augintinio vertė viršytų 3 MGL (117 eurų) sumą, bet neviršytų 5 MGL ribos (195 Eur) už gyvūno vagystę grėstų viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas. Jeigu augintinio vertė būtų didesnė nei 5 MGL, bausmės dydis didėtų. Mikroschema paženklinti augintiniai yra individualizuojami kaip savininko nuosavybė, taigi pasisavinti jį radusiam žmogui – draudžiama.

„Civilinis kodeksas nurodo, kad asmuo, radęs bepriežiūrį ar priklydusį naminį gyvūną, privalo tuojau pranešti apie tai gyvūno savininkui ir grąžinti jam gyvūną arba, jei jam nežinomas gyvūno savininkas ar jo adresas, per tris dienas pranešti apie gyvūno sulaikymą policijai ar savivaldybės institucijai, teikiančiaiipasiklydusių ar bepriežiūrių gyvūnų laikinąją globą. Institucijoms gavus informaciją, ženklinto gyvūno savininkas pagal Gyvūnų augintinių registre esančius duomenis gali būti nustatomas nedelsiant”, – sakė teisininkė.
Registruotą svetimą augintinį pasisavinti praktiškai yra neįmanoma. „Nuosavybės teisės į gyvūną jį radusiam asmeniui gali pereiti tik tuo atveju, jei per 14 dienų nuo pranešimo policijai ar savivaldybės institucijai gyvūno savininkas taip ir neatsirastų. Dėl šios priežasties asmuo, paženklinęs ir užregistravęs savo augintinį Gyvūnų augintinių registre gali būti užtikrintas, kad joks kitas asmuo jo pasiklydusio ar pavogto augintinio savo vardu užsiregistruoti negalės, o savininkas bus nedelsiant informuotas apie jo rastą augintinį, – aiškino teisininkė.
Tačiau, jei augintinis nėra paženklintas mikroschema ir registruotas, gali būti sunku ar net neįmanoma per 14 dienų nustatyti, kam priklauso gyvūnas. Ypač, jei gyvūnas toli nuklydo nuo savo gyvenamosios vietos ar pabėgo, kai savininkai jį pasiėmė vykdami atostogų, į svečius, į kitą miestą.

E.Nevulienė aiškina, kad nustatyti neženklinto gyvūno savininką yra nelengva, ypač kai kalbama apie veislinius augintinius, kurie pasižymi tokiais pačiais jų rūšiai būdingais bruožais. „Civiliniame kodekse numatyta, kad, per dvi savaites nepavykus nustatyti neženklinto augintinio savininko, jis netenka nuosavybės teisės į tą gyvūną, o gyvūnas neatlygintinai tenka jį išlaikiusiam asmeniui. Tokiu atveju, norint susigrąžinti prarastą gyvūną buvusiam savininkui jau teisme reikėtų įrodyti, kad augintis nuosavybės teise priklausė jam, įrodyti įstatyme nustatytas sąlygas, kuriomis jis jį prarado. Visa tai padaryti, augintiniui esant neženklintam, yra nelengva. Be to, visas teisminis procesas užtrunka ilgai ir kainuoja nemažas pinigų sumas – aiškino teisininkė.

„Viso to galima išvengti ženklinant savo augintinį bei jį registruojant savo vardu teisės aktų nustatyta tvarka”, – sakė E.Nevuliene.
B.Kymantaitės teigimu, net jei ženklintą augintinį pasisavinęs asmuo nesilaikys įstatymų ir nebandys ieškoti teisėto gyvūno savininko, vis tiek galimybės atgauti augintinį gerokai padidėja.
„Jei dingusio ženklinto augintinio savininkas turi įtarimų, pas ką galėjo patekti jo augintinis, jis gali reikalauti policijos patikrinti, ar šis pas svetimus asmenis esantis gyvūnas yra ženklintas ir kieno vardu jis registruotas, bei pateikti savo turimus dokumentus – įrodymus, kad šuo ar katė priklauso būtent jam”, – sakė B.Kymantaitė.
Be to, neteisėtai pasisavintas šuo, katė ar šeškas greičiausiai vieną dieną vis tiek paklius į veterinaro rankas, o prieš vakcinuodamas augintinį gydytojas patikrins jo mikroschemos numerį ir sužinos, kad Gyvūnų augintinių registre savininkas nurodęs, jog šis gyvūnas – dingęs.

Daugiau apie ženklinimo ir augintiniu registravimo tvarką galite skaityti: http://www.pazenklinkaugintini.lt/aktualus-klausimai/ 

Mūsų šalis laukia pokyčių – prisidėk prie gyvūnų apsaugos Lietuvoje