Iš N. Zobovo „Ąžuolyno meškučių cirko“ dingo meška Kvina

„Ažuolyno meškučių cirko“ savininkas Nikolajus Zobovas atsisako paaiškinti, kur yra jam priklausanti meška Kvina, kuri netrukus turėjo būti perkelta į Europoje esantį meškų rezervatą.

Meškos pergabenimo procesą organizavusios Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos (LGTAO) vadovės Brigitos Kymantaitės teigimu, žiauriomis sąlygomis laikytas gyvūnas galimai ištrūko į laisvę, nugaišo arba buvo nužudytas, siekiant išvengti gyvūno konfiskavimo.

Praėjusių metų pabaigoje LGTAO susitarė, kad N. Zobovas geranoriškai leis perkelti dvi cirko meškas Kviną ir Vipą į Europoje esantį meškų rezervatą, nes, cirko šeimininko teigimu, jis nebeturėjo galimybės tinkamai prižiūrėti prastomis sąlygomis laikomų dviejų cirko meškų. Tačiau kovo mėnesį specialistams atvykus skiepyti meškų ir patikrinti jų sveikatingumo prie kelionę, N. Zobovas atsisakė leisti išvežti gyvūnus.

Meškas tuomet apžiūrėję veterinarijos gydytojai konstatavo, kad jiems reikalinga skubi veterinarinė pagalba. Gyvūnai yra per mažo svorio, dėl skurdžių laikymo sąlygų ir nuolatinio buvimo ankštame narve neišsivystė raumenys. Gyvūnai šeriami maisto atliekomis, kurias N. Zobovas gauna iš prekybos centro.

Reaguodama į tokią situaciją LGTAO dar kovą kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą (AAD) ir paprašė imtis skubių priemonių padėti žūties pavojuje atsidūrusioms meškoms nedelsiant jas konfiskuojant. Tačiau net ir praėjusius trims mėnesiams sprendimas nebuvo rastas, o viena iš meškų – dingo.

„Esame šokiruoti ir smarkiai nusivylę valstybine institucija, kuri turi prievolę užtikrinti ne tik gyvūnų, bet ir visuomenės saugumą. Kovą oficialiai perspėjome, kad gyvūnams gresia žūtis, kad pavojingi laukiniai gyvūnai laikomi nesaugiomis sąlygomis ir gali bet kada ištrūkti į laisvę, nes N. Zobovas nėra pajėgus jais tinkamai rūpintis. Tačiau institucijos atstovai iki šiol nesugebėjo priimti jokių sprendimų, išskyrus nuolatinių važinėjimų pas N. Zobovą. Yra didelė gėda dėl tokio institucinio neįgalumo, nemokėjimo ir nesugebėjimo atlikti savo pareigų gyvūnų ir visuomenės apsaugos atžvilgiu“, – situaciją komentavo B. Kymantaitė.

Visus šiuos mėnesius LGTAO kartu su tarptautiniais partneriais buvo pasiruošusi bet kada paimti abi meškas ir išvežti jas į saugias sąlygas rezervate, kur jiems būtų buvusi suteikta būtina veterinarinė pagalba ir tinkama priežiūra.

„Tačiau institucijos skubos šioje situacijoje neįžvelgė, nors pas N. Zobovą jau nugaišo net trys cirko meškos, įskaitant ir meškutę Litą, kuri buvo ištrūkusi ir sunkiai sužalojo cirko meškas prižiūrinčią moterį“,– sakė B. Kymantaitė.

Jos žiniomis, apie meškos dingimą AAD tik informavo policiją, tačiau nesiėmė jokių kitų veiksmų. „Nėra apklausiami aplinkiniai kaimo gyventojai, neprašoma policijos tikrinti vaizdo stebėjimo kamerų kelyje, kuriuo galima N. Zobovas ar kiti asmenys vežė gyvūną. Sutapimas ar ne, bet praėjusią savaitę, medžiotojų vaizdo kameros prie Anykščių, 50 km nuo meškų laikymo vietos, užfiksavo ir nufotografavo miške vaikščiojančią mešką“, – kalbėjo B. Kymantaitė.

Šiuo metu pas N.Zobovą yra vis dar likusi čirko meška – Vipas, kuriam reikalinga skubi veterinarinė priežiūra. Institucijų patikrinimo metu nustatyta, kad dėl netinkamų laikymo sąlygų kyla grėsmė gyvūnui ištrūkti į laisvę.

Nuotrauka: Tv3.lt nuosavybė

Mūsų šalis laukia pokyčių – prisidėk prie gyvūnų apsaugos Lietuvoje