GATO savanorė advokatė E. Nevulienė: „Nusprendžiau prisidėti prie siekio, kad gyvūnų balsas Lietuvoje būtų išgirstas.”

Kviečiame susipažinti su mūsų savanore, teisininke – advokate Evelina Nevuliene, kuri nusprendė net 100 savo profesinio darbo valandų kasmet skirti savanorystei GATO.

Advokatė E. Nevulienė: „Nusprendžiau prisidėti prie siekio, kad gyvūnų balsas Lietuvoje būtų išgirstas.”

 Papasakok, kaip prasidėjo tavo kelias GATO?

Darbas su GATO prasidėjo 2014 nuo pažinties su GATO vadove Brigita, kuri vis kreipdavosi dėl konsultacijos vienu ar kitu teisės klausimu,” – pasakoja Evelina. Besikeičianti Lietuvos visuomenė ir požiūris į gyvūnų teises lėmė, kad teisinių klausimų ir kylančių problemų vis daugėjo, todėl ir bendradarbiavimas su GATO plėtėsi. Advokatai savo veikloje turi galimybę dalį savo profesinio darbo paskirti visuomenės gėriui, nemokamai padėti tiems, kuriems profesionalios teisinės paslaugos yra sunkiai prieinamos. Nusprendžiau prisidėti prie siekio, kad gyvūnų balsas Lietuvoje būtų išgirstas. Juk patys gyvūnai pasiskųsti dėl savo problemų niekam negali.”

Kokie yra būdai, kuriais teisininkas  gali prisidėti prie gyvūnų apsaugos didinimo Lietuvoje? 

Mano darbas GATO daugiausia susijęs su teisės aktų, reglamentuojančių įvairias veiklas, gyvūnų gerovės klausimais, analizė. Pasiūlymų, kaip tuos aktus reikėtų tobulinti, rengimas. Konsultacijos, kaip sureguliuoti vieną ar kitą egzistuojančią situaciją Lietuvoje pagal galiojančius teisės aktus. Dalyvavimas kartu su GATO įvairiuose pasitarimuose su atsakingomis institucijomis sprendžiant gyvūnų apsaugos gerinimo klausimus Lietuvoje.”

Kiek laiko gali užtrukti siekis išvaduoti gyvūną iš skurdžių sąlygų ir perkelti į rezervatą?

 Teisminių procesų, kuomet būtų kreiptasi dėl tokių gyvūnų konfiskavimo, Lietuvoje kol kas yra vienetai. Atsakingos institucijos gyvūno konfiskavimą taiko kaip paskutinę priemonę ir neretai tik po ilgų raginimų ir įtikinėjimų,” – pasakoja Evelina. Didžiausia problema, su kuria šiuo metu susiduriame, yra ne pats teisminis procesas, o procesas iki jo. Lietuvoje turim ne vieną atvejį, kada gyvūnai laikomi skurdžiomis sąlygomis ne vienerius metus. Atsakingos institucijos apie šias situacijas žino, tačiau užuot ėmusios veiksmų gyvūnų konfiskavimui, metai iš metų teikia privalomus nurodymus savininkui reikalaudami užtikrinti tinkamas sąlygas laikomam gyvūnui, tačiau savininkui tų nurodymų nesilaikant, tolimesni gyvūnų konfiskavimo veiksmai nėra atliekami. Kitaip tariant, stingame ryžtingumo ir drąsos sprendžiant gyvūnų gerovės klausimus.”

 Kokios yra esminės teisės, teisėkūros spragos, kurios neleidžia užtikrinti efektyvios gyvūnų apsaugos Lietuvoje?

Pradedant nuo atsakingų institucijų darbuotojų kompetencijos stokos, nežinojimo kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kaip fiksuoti daromus pažeidimus gyvūnų atžvilgiu, kur perkelti konfiskuojamus gyvūnus, baigiant teisės aktų spragomis – nesureguliuotomis situacijoms, kaip, pavyzdžiui, gyvūno konfiskavimas, ribotomis galimybėmis pritaikyti atsakomybę už žiaurų elgesį su gyvūnais, nesureglamentuotomis normomis, kokie veiksmai atlikti gyvūno atžvilgiu laikytini žiauriu elgesiu. Neaiškių, gyvūnus laikančių (zoo sodai, įvairūs parkai) bei veisiančių asmenų kontrolės mechanizmus ir daugelį kitų problem su GATO bandome spręsti iš esmės.”

Koks buvo įdomiausias teismo procesas, savanoriaujant GATO?

Sudėtingiausias ir kartu įdomiausias procesas iki šiol buvo A. Zobovo laikyto ir cirko pasirodymams išnaudoto meškučio Vipo paėmimo ir perdavimo į rezervatą procesas,” – pasakoja Evelina. Iš profesinės pusės man ši situacija buvo įdomi tuo, kad tai buvo vienas iš nedaugelio atvejų, kai buvo kreiptasi į teismą su prašymu konfiskuoti gyvūną iš jo savininko ir teismas priėmė mums palankų sprendimą. Man pačiai teko dalyvauti Vipo išlydėjime į rezervatą ir labai džiaugiausi, kad pagaliau jis patirs tikrą meškos gyvenimą.”

GATO mums nuolat trūksta savanorių, turinčių specialių gebėjimų ir įgūdžių. Esi teisininkas? Biologas? Komunikacijos specialistas? Duomenų analitikas? Kviečiame pasekti įkvepiančiu Evelinos pavyzdžiu ir gyvūnų apsaugos didinimui Lietuvoje skirti laiko savanorystei GATO!

Susidomėjai? Siųsk savo CV: info@gyvunuapsauga.lt

Mūsų šalis laukia pokyčių – prisidėk prie gyvūnų apsaugos Lietuvoje