Dėl VMVT abejingumo raštas Vyriausybei

Po pastarųjų įvykių, paviešinus klestinčius ir visą Lietuvą sukrėtusius gyvūnų daugyklų židinius, dėl Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) nekompetencijos bei abejingumo ignoruojant šalyje įsisenėjusias gyvūnų nepriežiūros problemas, šiandien 24 gyvūnų gerovės organizacijos kreipėsi į Vyriausybę, ragindamos ministrą pirmininką inicijuoti esminius pavaldžios institucijos pokyčius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba vis dažniau sulaukia priekaištų iš nevyriausybinių gyvūnų gerovės ir apsaugos organizacijų dėl savo institucinio neveiksnumo bei inspektorių nekompetentingumo. Anot organizacijų atstovų, VMVT inspektoriai negeba atlikti fizinio gyvūnų sveikatingumo vertinimo bei nėra susipažinę su teisės aktų reikalavimais. Dažniausiai po aplaidžių patikrinimų gyvūnai yra paliekami teisės aktus pažeidžiančių ir juos kankinančių daugintojų priežiūroje taip neoficialiai įregistruojant neteisėtą veiklą, sudarančią palankias sąlygas gyvūnų išnaudojimui ir kankinimui.

„Į Vyriausybę besikreipusios organizacijos jau eilę metų fiksuoja pažeidimus dėl neteisėtai veikiančių daugyklų. Kiekviena iš jų galėtų papasakoti savo istorijas, kaip organizacijos savanoriai, pateikę gyvūnų nepriežiūrą fiksuojančią vaizdinę medžiagą, kurioje atskleidžiamos šiurpios augintinių laikymo sąlygos bei žiaurus elgesys su jais, taip ir nesulaukė realaus atsako iš atsakingos valstybinės institucijos. Tuo tarpu į patikrinimo vietas atvykę inspektoriai gyvūno fizinę sveikatą vertina tik per atstumą, o dažnu atveju net neina į nešvarias, sudėtingą priėjimą turinčias patalpas – tvartus, sandėliukus – kur dažniausiai būna negailestingai uždaryti gyvūnai“, – teigia Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė.

Norint kreiptis į teismą dėl netinkamomis sąlygomis auginamo gyvūno konfiskavimo, būtina turėti ne tik vaizdinius įrodymus, bet ir išsamų VMVT inspektorių patikrinimo protokolą, kuris turi lemiamą reikšmę teisme sprendžiant žiauraus elgesio su gyvūnu atvejį. Tad nekvalifikuoti ar neatsakingai, paviršutiniškai atlikti inspektorių patikrinimai ne tik užkerta kelią siekiant apsaugant gyvūną nuo tolimesnių kančių, bet ir gyvūnų skriaudėjams sudaro nebaudžiamumo įspūdį, kuris toliau skatina tiek žiaurų šeimininkų elgesį su augintiniais, tiek nelegalių daugyklų plėtimąsi.

„VMVT inspektorių nekokybiškai atlikti patikrinimai lemia tai, kad su gyvūnais žiauriai besielgiantys daugintojai lieka nenubausti ir išvengia bet kokios atsakomybės. Pastarieji įvykiai įrodo, kad mūsų šalies institucijoje, kuri turėtų būti atsakinga už gyvūnų gerovę ir jų apsaugą, jau eilę metų dirba savo veterinarinių medicinos mokslų žinių netaikantys inspektoriai, dėl kurių abejingumo šiandien matome itin drąsius, nelegalius veislynus kuriančius gyvūnų daugintojus, kurie peržengia visas žmogiškumo ribas ir ramiai miega, žinodami, kad liks nenubausti“, – teigia kitos, kreipimąsi pasirišusios organizacijos „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė.

Perskaityti kreipimosi tekstą: Kreipimasis_del_VMVT_veiklos

Kreipimąsi pasirašiusios organizacijos:

 

Mūsų šalis laukia pokyčių – prisidėk prie gyvūnų apsaugos Lietuvoje