2011 m. rugpjūčio 30 d. šešerius metus rūsyje laikyta, 19 metų amžiaus šimpanzė Regina po ilgos kovos ir pastangų buvo perkelta į primatų rezervatą „Stichting AAP“ Olandijoje. Po 7 mėnesių teisminių procesų dėl ilgus metus nelaisvėje laikyto laukinio gyvūno konfiskavimo ir jos savininko, „Ąžuolyno meškučių cirko“ vadovo Nikolajaus Zobovo bandymų apskųsti priimtus teismo sprendimus, teismas galiausiai konfiskavo šimpanzę.
Būdama vos vienerių, Regina pateko į „Ąžuolyno meškučių cirką“, kuriame beveik 11 metų buvo verčiama linksminti žiūrovus, fotografuotis kartu su praeiviais prie Palangos tilto bei per įvairias šventes linksminti vaikus taip nešant pelną cirko savininkui. Tačiau Reginai suaugus ir imant reikštis laukiniams jos instinktams, ji tapo pavojinga ir nebenaudinga – nuo to laiko ji buvo patalpinta į savininko namo rūsį ir šešerius metus laikoma tamsioje, nevėdinamoje patalpoje be galimybės išeiti į lauką ar pamatyti natūralią dienos šviesą.
Cirko savininkas gyvūną bandė nuslėpti, tačiau po ilgų susirašinėjimų ir eilės mūsų raštų valstybinėms institucijoms, buvo gautas atsakymas, jog šimpanzė yra laikoma namuose ir neeksponuojama. Patikrinti, kokiomis sąlygomis yra laikomas laukinis gyvūnas, atsakingos institucijos nesiėmė, tačiau po įvairių pastangų ir susitarimo su savininko žmona, organizacijai pavyko patekti ir pagaliau pamatyti ten uždarytą Reginą.
Reginos gyvenimo sąlygos šokiravo visą organizaciją – laukinis gyvūnas, kuris gamtoje gyvena grupėse su savo gentainiais, buvo laikomas vienui vienas be galimybės išeiti į lauką. Paviešinus šimpanzės gyvenimo vaizdus, atsakingos institucijos pradėjo gyvūno konfiskavimo procedūrą.
Visą teismų dėl Reginos konfiskavimo maratono laiką cirko savininkas N. Zobovas priešinosi dėl šimpanzės atidavimo, teigdamas, kad tai yra vienintelė šimpanzė Lietuvoje ir ją išvežus liūdės Lietuvos vaikai. Ne kartą teismų procesuose jis teigė, kad Reginą ir toliau būtų naudojęs pasirodymams ir pastatęs jai didelį narvą lauke, kad ją galėtų lankyti visi šalies vaikai.
Netrukus buvo sulaukta pagalbos iš Olandijoje esančio šimpanzių rezervato, kuris Reginai pasiūlė savo globą ir sutiko nemokamai atvykti savo transportu, ją paimti bei pasirūpinti jos reabilitacija.
Iš pradžių buvo planuota, kad Regina po reabilitacijos Olandijos rezervate bus perkelta į dar didesnį rezervatą, tačiau olandų veterinarijos gydytojų atlikti tyrimai parodė, kad šimpanzė ne tik serga hepatitu B, bet ir yra šio viruso nešiotoja, todėl galėjo užsikrėsti šiuo virusu ne tik savo šeimininkus, bet ir vaikus, kurie lankėsi cirko pasirodymuose ar kartu su Regina fotografavosi.
„Stichting APP“ rezervato darbuotojai pranešė, kad neįmanoma nustatyti, kada ir kaip Regina užsikrėtė šiuo virusu. Ji galėjo būti juo užsikrėsti vos gimusi per savo motiną arba jai galėjo būti įkąsta kitų šimpanzių dar bebūnant Kamerūne, iš kur ji atkeliavo. Tačiau neatmetama galimybė, kad gyvūnas galėjo užsikrėsti ir jau būdamas Lietuvoje.
Regina buvo sėkmingai integruota į kitų šimpanzių, taip pat sergančių hepatitu, būrį Olandijos rezervate ir sėkmingai ten gyvena. Ji laipioja įvairaus aukščio įrenginiais savo gyvenamoje patalpoje, mėgsta žaisti bei bendrauti su darbuotojais. Regina dažnai kviečia savo prižiūrėtojus prisijungti žaidžiant lenktynių, kurioms ji išnaudoja visą savo gyvenamąją patalpą. Dar smagiau ji jaučiasi kutenama ir savo juoku užkrečia visus šalia esančius.
„Kai Regina nori būti pakutenta, ji specialiai nutaiso žaismingą veido išraišką ir pasiūlo mums gluosnio lazdelę. Tada ji tiesiog stovi nulenkusi galvą ir užsidėjusi ant jos savo rankas. Tai reiškia, kad ji nori, jog mes ją kutentume su ta lazdele. Po to ji, žinoma, ima juoktis, o kartais netgi išpučia pilvuką, kad pakutentume ir jį – tada ji tiesiog ima riaumoti iš juoko“, – pasakoja vienas iš Reginos prižiūrėtojų.
Nuotraukų nuosavybė: GGT „Pifas“, AAP rezervatas
Mūsų šalis laukia pokyčių – prisidėk prie gyvūnų apsaugos Lietuvoje