Vienintelė Lietuvos šimpanzė pagaliau pateko į rezervatą

2011-09-20

2011 m. rugpjūčio 30 d. šešerius metus rūsyje laikyta vienintelė Lietuvoje šimpanzė Regina pagaliau pateko į natūralią aplinką – primatų rezervatą Olandiją „APE Sanctuary“.

Po 7 mėnesių teisminių procesų dėl Reginos konfiskavimo ir jos šeimininko Nikolajaus Zobovo nuolatinių bandymų apskųsti priimtus teismo sprendimus, šių metų liepos mėnesį teismas konfiskavo šimpanzę.

Olandijoje šimpanzę Reginą pasitiko minia žurnalistų. Regina bus apžiūrėta veterinarijos gydytojo ir tris mėnesius turės praleisti karantine. Po to ji bus palaipsniui supažindinama su kitomis, rezervate esančiomis šimpanzėmis ir ją bus siekiama integruoti į šimpanzių būrį tolimesniam gyvenimui.
Reginos istorija šiandien aprašoma ne tik įvairiuose Olandijos dienraščiuose, ji sukėlė didžiulį susidomėjimą visame pasaulyje. Peticiją dėl Reginos išlaisvinimo pasirašė 14 tūkst. žmonių iš viso pasaulio. Buvusi garsi Olandijos dainininkė Heili Helder, iš legendinės grupės „The Mo“ pamačiusi internete Reginos istoriją, socialiniame tinkle „FaceBook“ subūrė 3 tūkst. fanų grupę, kurie dėl šimpanzės išlaisvinimo kreipėsi į Lietuvos prezidentę.
Prieš 17 metų, būdama vos vienerių, šimpanzė Regina pateko į Lietuvos „Ąžuolyno meškučių cirką“. 11 metų Regina linksmino žiūrovus, fotografavosi kartu su praeiviais prie Palangos tilto, per įvairias šventes smagindavo vaikus. Tačiau prieš šešerius metus, Reginai suaugus ir atsiradus gyvūniškiems instinktams, ji buvo laikoma tamsiame nevėdinamame rūsyje be galimybės išeiti į lauką ir pamatyti natūralią dienos šviesą.
Pirmąjį kartą į Kauno aplinkos apsaugos agentūrą ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją dėl Reginos ir kitų “Ąžuolyno meškučių cirko” gyvūnų laikymo sąlygų Gyvūnų gerovės tarnyba „PIFAS“ kreipėsi dar 2009 metų pradžioje. Tarnyba gavo atsakymą, kad šimpanzė yra laikoma namuose ir neeksponuojama. Priemonių patikrinti kokiomis sąlygomis šimpanzė laikoma namuose valstybinės institucijos nesiėmė. Kauno miesto savivaldybė, kuri yra cirko dalininkė, iniciatyvos apsaugoti gyvūno gerovę taip pat neparodė.
2010 m. gruodį „PIFAS“ kreipėsi į aplinkos ministrą reikalaudami imtis skubių priemonių konfiskuoti nelegaliai laikomą šimpanzę ir užtikrinti jai reikiamas gyvenimo sąlygas. Gyvūnų gerovės tarnybai „PIFAS“ kartu su tarptautine organizacija „Born Free“ ieškant vietos Europoje esančiuose rezervatuose, atsakingos institucijos kreipėsi į teismą dėl galimybės konfiskuoti Reginą.
Kaip pasakojo Gyvūnų gerovės tarnybos „PIFAS“ direktorė Brigita Kymantaitė, iš pradžių tarnybai ieškota galimybių patekti į rezervatą Welse, Jungtinėje Karalystėje, tačiau tokio gyvūno pervežimui į šią šalį buvo reikalingi apie 20 tūkst. litų. „Tokių pinigų negalėjome surinkti. Netrukus pagalbą pasiūlė Olandijoje esantis šimpanzių rezervatas APE Sanctuary, kuris sutiko nemokamai atvykti savo transportu ir paimti Regina pas save reabilitacijai“, – teigė B Kymantaitė.
Regina sėkmingai pasiekė Olandiją (Video)
http://www.youtube.com/watch?v=QgqAZjxT1Xo&feature=player_embedded
Plačiau apie APE Sanctuary www.aap.nl.
Daugiau foto iš šimpanzės Reginos gyvenimo:
https://picasaweb.google.com/116076028801581870254/ReginosKelioneILaisve#