Šiauliuose gali nelikti rinkliavos už augintinius

2016-11-29

Ketvirtadienį Šiaulių miesto savivaldybės taryba svarstys, ar naikinti daugiabučiuose namuose laikomų šunų ir kačių registraciją bei rinkliavą už gyvūno laikymą daugiabučiuose namuose.

Šiaulių miesto savivaldybė – paskutinė Lietuvoje, iki šiol nepanaikinusi prievolės šunų ir kačių augintojams registruotis savivaldybės registre ir mokėti savivaldybės nustatyto dydžio mėnesinę rinkliavą.

Klaipėda šios prievolės atsisakė dar 2015-ųjų pavasarį, Kaune ir Vilniuje ji panaikinta nuo šių metų pradžios. Mat sausio 1-ąją įsigaliojo prievolė paženklintus augintinius registruoti bendrame valstybiniame Gyvūnų augintinių registre, o Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pripažino, kad dar 2013 m. pradžioje tesės aktais priimtas savivaldybių įpareigojimas šunų ir kačių savininkams registruoti savo augintinius turi būti panaikintas.

Tačiau šio išaiškinimo nenorėdama vykdyti Šiaulių miesto savivaldybė registraciją pervadino „Gyvūnų (šunų ir kačių) laikytojų apskaita“ ir toliau tuo remdamasi renka mėnesines rinkliavas tik iš augintinių laikytojų, laikančių gyvūnus daugiabučiame name.

Šuns laikymas daugiabučiame name Šiauliuose šiuo metu kainuoja 1,7 euro, katės – 0,8 euro per mėnesį. Tačiau registruojasi ir prievolę mokėti rinkliavą turi ne visi. Iki šių metų pradžios buvo užregistruoti tik 3233 šunys ir 680 kačių. Tik šių gyvūnų laikytojų mokėjo ir mėnesinę rinkliavą.

Šis skaičius sudaro tik apie 14 proc. Šiaulių mieste laikomų visų šunų ir kačių. Europos gyvūnų augintinių pašarų gamintojų federacijos duomenys rodo, kad Šiaulių mieste bendras laikomų šunų ir kačių skaičius gali siekti daugiau nei 33 tūkst. gyvūnų: 17,8 tūkst. šunų ir 15,4 tūkst. kačių[1].

Organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė pastebi, kad Šiauliuose surinktos rinkliavos iš mažos dalies gyvūnų laikytojų pastaruosius porą metų buvo naudojamos visų miesto gyventojų, o ne rinkliavą mokėjusių kačių ir šunų augintojų poreikiams patenkinti.

„Išlaidos yra susijusios su benamių gyvūnų gaudymu, globa, kastracija, šėrimo vietų ir ženklų statymu. Šios paslaugos neturi nieko bendro su gyventojų bute laikomais šunimis ir katėmis. Todėl rinkliava yra diskriminuojanti ir neproporcinga gyventojų, laikančių šunis ir kates Šiaulių daugiabučiuose, atžvilgiu”, - sakė B. Kymantaitė.

Jos teigimu, vien tai, kad gyventojas savo augintinį laiko būtent bute, o ne name, negali tapti prievole mokėti rinkliavą, iš kurios yra išlaikoma visiems šunų laikytojams prieinama infrastruktūra bei sprendžiamos kitos visam miestui aktualios problemos, nesusijusios su rinkliavos mokėtojų augintiniais.

B.Kymantaitė tikisi, kad Šiaulių savivaldybė paseks kitų miestų pavyzdžiu, panaikins rinkliavą ir apgins šunų ir kačių laikytojų interesus. Šiaulių mieste net 37 proc. namų ūkių laiko bent po vieną šunį ir 32 proc. namų ūkių laiko bent po vieną katę1.

Kviečiame Šiaulių miesto gyventojus, laikančius daugiabutyje šunį ar katę parašyti trumpą elektroninį laišką ar žinutę socialiniame tinkle Facebook Šiaulių miesto merui ir tarybos nariams, prašant panaikinti registravimą ir rinkliavą už šunų ir kačių laikymą bute. Kontaktai elektroninio laiško siuntimui:

balsys.arturas@gmail.com; info@gyvunuapsauga.ltbarabanova.sauliai@gmail.com; jonas@bartkus.lt; berzinis@stv.lt;  goda.gargasaite@gmail.com; rimaju@splius.lt; gintaras@karalevicius.lt; angelesiauliai@gmail.com; kulikauskas.arturas@gmail.com; aurimas.lankas@gmail.com; a.lankauskas50@gmail.com; gintautasluko@yahoo.com; danguole.martinkiene48@gmail.com; daiva.matoniene@siauliai.lt; denis.michalenko@siauliai.lt; tomas.petreikis@siauliai.lt; simona.poteliene@gmail.com; arrimkus@gmail.com;  j.sartauskas@siauliai.lt; jonis@splius.lt; gedasvy@gmail.com;  jolanta.zakariene@gmail.com;  zakarislukas@gmail.com; zinazuklijiene@gmail.commeras@siauliai.lt;

Teksto pvz.: "Prašau Jūsų panaikinti prievolę registruoti šunis ir kates, laikomus bute ir atsisakyti neproporcingų rinkliavų už jų laikymą". Galite išdėstyti ir platesnę savo nuomonę.

 

###

Papildoma informacija:

Pagal Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus pateiktą kasmetinę rinkliavų surinkimo ir panaudojimo ataskaitą matyti, kad:

 1. 2015 m. į Savivaldybės biudžetą surinkta 23127 Eur vietinės rinkliavos už gyvūnų (šunų, kačių) laikymą daugiabučiuose namuose. Rinkliavos lėšos panaudotos:
 • 4422 Eur (19,12 proc.) skirta vietinei rinkliavai už gyvūnų laikymą daugiabučiuose namuose administruoti;
 • 7240 Eur (31,30 proc.) skirta tikslinių programų 2 tęstiniams projektams ir 3 naujiems projektams finansuoti (,,Efektyvesnis benamių kačių surinkimas, jų sterilizacija bei kastracija – populiacijos mažinimo būdas Šiaulių mieste“ (organizuotas kačių sterilizavimas, kastravimas ir grąžinimas į jų buvimo vietas); „Bešeimininkių gyvūnų skaičiaus mažinimo Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje programos įgyvendinimas“ (organizuotas maisto pirkimas ir pristatymas į kačių šėrimo vietas));
 • 11217 Eur (48,50 proc.) skirta gyvūnų įrangai įrengti ir jai prižiūrėti:
 • 15-ai kačių šėrimo vietų prižiūrėti, kačių šėrimo vietas žymintiems ženklams perkelti ar remonto darbams atlikti, dviem naujoms kačių šėrimo vietoms pagal daugiabučių namų gyventojų prašymus įrengti. Paslaugų teikėjai parinkti Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka;
 • 5-ioms ekskrementų surinkimo dėžėms įsigyti;
 • 10-čiai šunų išvedžiojimo aikštelių bei Pakalnės g., A. Mickevičiaus g., K. Korsako g., Lieporių g. ir Spindulio g. šunų aikštelių (voljerų) remonto darbams atlikti. Paslaugą atliko AB ,,Specializuotas transportas“;
 • 290 Eur (1,25 proc.) skirta ataskaitai atspausdinti, paslaugą atliko UAB ,,INDIGOprint“;
 1. 2014 m. į Savivaldybės biudžetą surinkta 29641 Eur vietinės rinkliavos už gyvūnų (šunų, kačių) laikymą daugiabučiuose namuose. Rinkliavos lėšos panaudotos:
 • 5647 Eur (19,05 proc.) skirta vietinei rinkliavai už gyvūnų laikymą daugiabučiuose namuose administruoti;
 • 2693 Eur (9,08 proc.) skirta tikslinių programų 2 tęstiniams projektams finansuoti (,,Efektyvesnis benamių kačių surinkimas, jų sterilizacija bei kastracija – populiacijos mažinimo būdas Šiaulių mieste“ (organizuotas kačių sterilizavimas, kastravimas ir grąžinimas į jų buvimo vietas); „Bešeimininkių gyvūnų skaičiaus mažinimo Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje programos įgyvendinimas“ (organizuotas maisto pirkimas ir pristatymas į kačių šėrimo vietas));
 • 12264 Eur (41,38 proc.) skirta bepriežiūrių, bešeimininkių gyvūnų surinkimo paslaugai finansuoti;
 • 8862 Eur (29,90 proc.) skirta gyvūnų įrangai įrengti ir jai prižiūrėti:
 • 10 kačių šėrimo vietų prižiūrėti bei perkėlimo ar remonto darbams atlikti, paslaugą atliko AB ,,Specializuotas transportas“;
 • 6 kačių šėrimo vietoms ir jas žymintiems ženklams įrengti, paslaugą atliko UAB ,,Eismo sauga“. Paslaugų teikėjai parinkti Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka;
 • 2 šunų išvedžiojimo aikštelėms Rėkyvos seniūnijoje bei Zoknių mikrorajone prie Zoknių pagrindinės mokyklos įrengti, paslaugą atliko AB ,,Specializuotas transportas“;
 • 8 šunų išvedžiojimo aikštelėms;
 • 174 Eur (0,58 proc.) skirta ataskaitai atspausdinti, paslaugą atliko UAB ,,INDIGOprint“;

 

[1] Remiantis Europos gyvūnų augintinių pašarų gamintojų federacijos FEDIAF 2012 m. duomenimis, Šiaulių mieste 37 proc. namų ūkių laiko bent po vieną šunį ir 32 proc. namų ūkių laiko bent po vieną katę. Šiaulių mieste skaičiuojama, kad daugiabučiuose esantys butai sudaro 42 843 namų ūkių (2011 m. visuotinio gyventojų surašymo statistiniai duomenys). Remiantis šiais skaičiavimais, Šiaulių mieste bendras laikomų šunų ir kačių skaičius gali siekti 33 600 gyvūnų (17 760 šunų, 15 360 kačių).