Meškutė Maša išvyko į „Meškų parką“ Vokietijoje

2012-08-29

Š.m. rugpjūčio 29 d. Kelmės rajone esančiame bare “Kryžbarkas” LR aplinkos ministerijos sprendimu specialistai iš Vokietijos gyvūnų gerovės federacijos perėmė ilgus metus baro teritorijoje varganomis sąlygomis gyvenusią konfiskuotą mešką “Mašą”. “Maša” bus pervežta į Vokietijoje esantį “Meškų parką”, skirtą reabilituoti skurdžiomis sąlygomis cirkuose, zoologijos soduose ar pas privačius asmenis laikytoms meškoms.

Rudosios meškos (Ursus arctos) yra įtrauktos į 1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą A priedą (griežčiausios apsaugos).

Šių metų liepos 5 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai priėmė sprendimą konfiskuoti “Kryžbarko” bare laikomą mešką “Mašą” dėl netinkamų laikymo sąlygų ir viešo eksponavimo siekiant gauti pajamų neturint reikiamų dokumentų laikyti tokios rūšies gyvūną.

Š.m. balandžio 30 d. Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos direktorė Brigita Kymantaitė nuvyko patikrinti gauto pranešimo apie Kelmės rajone, bare “Kryžbarkas” netinkamai laikomą mešką. Rasta meška “Maša” laikoma pritraukti lankytojus į barą, gyvena Lietuvoje net minimalių standartų neatitinkančiame narve be jokios galimybės bent minimaliai išreikšti savo prigimtinį elgesį. “Maša” narve neturi jokio aplinkos praturtinimo, būtino nelaisvėje laikomoms meškoms – bent minimalios galimybės laipioti, rausti, maudytis. Beveik 16 metų gyvenimo ankštame narve įtakojo “Mašos” elgesį – neturėjimas sąlygų išreikšti natūralų prigimtinį elgesį laukiniam gyvūnui pasireiškė stereotipiniu elgesiu – vaikščiojimu pirmyn atgal, galvos siūbavimu. Kad sudaryti atrakciją,  baro lankytojai skatinami šerti “Maša” ledais, Coca-Cola, kas yra itin pavojinga laukinio gyvūno sveikatai.

Informavus apie esamą situaciją Aplinkos apsaugos agentūrą iš karto buvo imtasi kartu ieškoti priemonių ir galimybių pasirūpinti gyvūnu. “Mašos” savininkė paaiškino, kad neturi sąlygų tinkamai rūpintis “Maša” ir sukurti jai reikalingas gyvenimo sąlygas, todėl buvo priimtas sprendimas konfiskuoti gyvūną. Bendradarbiaudama su tarptautinėmis gyvūnų apsaugos organizacijomis Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija surado galimybę perkelti “Mašą” į „Meškų parką“.

 “Meškų parkas” (Anholter Bärenwald ®) yra meškų rezervatas, kur iš skurdžių gyvenimo sąlygų nelaisvėje išgelbėtos meškos gali praleisti likusius metus natūralioje aplinkoje. Čia joms yra sudarytos visos galimybės, kurios laikant nelaisvėje iš jų buvo atimtos – jos gali ieškotis joms paslėpto maisto, plaukioti baseinuose, lipti į medžius ir kasti sau urvus žemėje žiemos miegui.

Dauguma išgelbėtų meškų išbuvo nelaisvėje dešimtmečius, yra senos, kenčia dėl gyvenimo skurdžiose sąlygose nelaisvėje atsiradusių sveikatos problemų. “Meškų parke” jų sveikata ir elgesys yra nuolat stebimi. Patyrę veterinarijos gydytojai ir kvalifikuotas personalas kasdien rūpinasi gyvūnų sveikata, tinkama mityba. Ypatingas dėmesys yra skiriamas įvairioms priemonėms gyvūnų aplinkai praturtinti, jų užimtumui, skatinti ir palaikyti gyvūnų fizinius ir protinius gebėjimus.

 

“Meškų parkas” susideda iš dviejų didelių miškingų korpusų, apsuptų apsauginėmis tvoromis, kurių bendras plotas 2,5 ha. Parko lankytojai gali stebėti gyvūnus jų natūraliose buveinėse, išmokti apie jų poreikius.

 Daugiau apie „Meškų parką“ http://www.tierschutzbund.de/anholter_baerenwald.html 

Lietuvoje laikyti “Mašą” nėra tinkamų sąlygų. Lietuvos zoologijos sodas, priklausantis Aplinkos ministerijai ir veikiantis Kaune dėl skurdžių gyvūnų laikymo sąlygų negali priimti “Mašos”. Kitos Lietuvoje veiklą vykdančios juridinės įstaigos, pasivadinusios zoologijos sodais, veiklą vykdo neteisėtai, neturėdamos tam reikiamų leidimų. Aplinkos apsaugos agentūra kartu su Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija planuoja imtis priemonių ir konfiskuoti šiose įstaigose galimai neteisėtai laikomus ir eksponuojamus gyvūnus bei ieškoti galimybės juos perkelti į gyvūnų reabilitacijos centrus bei rezervatus Europoje. Šios dienos duomenimis respublikoje galimai neteisėtai nelaisvėje laikoma apie 10 stambių žinduolių.

 Šiuo metu esančios „Mašos“ laikymo sąlygos: