Europos gyvūnų globėjai Vilniuje ragino politikus imtis augintinių apsaugos

2016-10-03

Paskutinėmis rugsėjo dienomis Vilniuje susirinkę Europos politikai ir nevyriausybinių organizacijų ekspertai aptarė gyvūnų augintinių gerovės ir apsaugos situaciją žemyne bei pasirašė manifestą, skatinantį Europos Komisiją daugiau dėmesio skirti augintinių gerovei.

Europos Komisijos ir Lietuvoje veikiančio judėjimo „Žmonės už gyvūnus“ organizuotoje konferencijoje ekspertai dalinosi patirtimi ir perspektyvomis, susijusiomis su kačių, šunų ir egzotinių augintinių gerove.

Europos Sąjungos (ES) Sveikatos ir maisto saugumo komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis konferencijoje teigė, kad reikia kartu ieškoti būdų kaip spręsti naminių gyvulių, gyvūnų ir naminių augintinių problemas, kurios visoje ES tampa vis aktualesnės.

„Artėjant rytoj, spalio 4-ąją, minimai Pasaulinei gyvūnijos dienai, svarbu pažymėti, kad tai - jautri sritis, paliečianti daugelio žmonių jausmus, bet labiausiai skaudinanti tuos, kurie negali patys apsiginti. Žiaurus elgesys su gyvūnais, kankinimai, siaubingos laikymo, transportavimo sąlygos šiandien yra kaip niekada aktualūs”, - sakė jis.

Visuomeninio judėjimo „Žmonės už gyvūnus” iniciatorius, Europos Parlamento narys ir gyvūnų gerovės intergrupės prie Europos Parlamento viceprezidentas Petras Auštrevičius pažymėjo, kad augintinių reguliavimo klausimai svarbūs ir siekiant apsaugoti visuomenę. „Gyvūnų platinamų ligų, tokių kaip pasiutligė, galima išvengti augintinius privalomai ženklinant ir skiepijant, o didesnė egzotinių augintinių kontrolė, sudarant leidžiamus laikyti rūšių sąrašus, yra raktas į apsisaugojimą nuo retų gyvūnų pernešamų zoonozių”, - sakė jis.

Konferencijoje aptartas naujai priimtas ES Gyvūnų sveikatos įstatymas, gyvūnų augintinių gerovės tendencijos pasaulyje, privalomas kačių ir šunų ženklinimas bei registracija, gyvūnų gerovės centrų steigimo praktika ES, gyvūnų augintinių gerovės ir veterinarijos mokslo vystymosi tendencijos, egzotinių augintinių gerovė ir neatsakingo jų laikymo keliamos grėsmės visuomenei, verslo tikslais vykdoma šunų ir kačių prekyba internetu bei nelegalios šių gyvūnų prekybos stabdymas ES.

Augintinių gerove besirūpinantys Europos nevyriausybininkai konferencijos metu pasirašė manifestą, kuriuo kvietė Europos Komisijos atstovus skubiau rengti Gyvūnų gerovės įstatymo pataisas, susijusias su privalomu šunų ir kačių ženklinimu ir registracija nacionalinėse ar regioninėse duomenų bazėse, apjungtose į bendrą ES tinklą.

Gyvūnų saugotojai taip pat prašė Europos vadovų parengti veiksmų planą, sprendžiantį nelegalios prekybos augintiniais problemas, ir į ES Gyvūnų gerovės 2016-2020 m. strategiją įtraukti šunų, kačių ir egzotinių gyvūnų apsaugą.

Konferencijos dalyvių pasirašytame manifeste taip pat prašoma politikų atkreipti dėmesį į augančią prekybą egzotiniais gyvūnais. ES šalys skatinamos pakeisti požiūrį į šių gyvūnų laikymo prekybą ir reguliavimą – vietoj draudžiamų laikyti egzotinių rūšių sąrašų taikyti „pozityvius” leidžiamų laikyti rūšių sąrašus.

Pranešimus konferencijoje skaitė ekspertai iš Europos sąjungos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Švedijos, Estijos, Nyderlandų, Belgijos, Kroatijos, Liuksemburgo, Lietuvos. 160 dalyvių pritraukusioje konfencijoje dalyvavo valstybinių institucijų, nevyriausybinių gyvūnų gerovės organizacijų, prieglaudų atstovai bei veterinarijos gydytojai iš Suomijos, Ispanijos, Italijos, Graikijos, Danijos, Vokietijos, Latvijos, Baltarusijos.