Mažųjų augintinių problemos europiniu lygmeniu spręstos Vilniuje

2016-09-01

Rugsėjo pabaigoje į Vilnių iš visos Europos suvažiavo gyvūnų augintinių gerovės politikos formuotojai ir šioje srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovai. Jie Europos Komisijos ir Lietuvoje veikiančio visuomeninio judėjimo „Žmonės už gyvūnus“ organizuotoje Europos gyvūnų augintinių gerovės konferencijoje dalinosi patirtimi ir perspektyvomis, susijusiomis su kačių, šunų ir egzotinių augintinių gerove.

Europos Sąjungos (ES) Sveikatos ir maisto saugumo komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis teigė, kad reikia kartu ieškoti būdų kaip spręsti naminių gyvulių, gyvūnų ir naminių augintinių problemas, kurios visoje ES tampa vis aktualesnės.

„Tai jautri sritis, paliečianti daugelio žmonių jausmus, bet labiausiai skaudinanti tuos, kurie negali patys apsiginti. Žiaurus elgesys su gyvūnais, kankinimai, siaubingos laikymo, transportavimo sąlygos šiandien yra kaip niekada aktualūs.

Vilniuje stovi įspūdingas paminklas skirtas garsiojo daktaro C. Šabado atminimui: daktaras Aiskauda kalbantis su maža mergaite, laikančia rankose mažą kačiuką. Tai jautrus ryšys tarp gydytojo, mažo žmogaus ir jo brangaus augintinio. Būtent iš tokios – jautrumo pozicijos turėtume pradėti spręsti šias problemas.

Todėl šiandien ES ieškome būdų kaip suvaldyti situaciją – be esamų teisės aktų, rengiame Gyvūnų gerovės platformą, kurioje visos suinteresuotos pusės galės ne tik aptarti šią problematiką, bet ir siūlys ir tarsis dėl jos sprendimo būdų. Džiaugiuosi, kad daugybė ekspertų iš visos ES susirenka Vilniuje spręsti šias problemas”, - sakė jis.

Rugsėjo 29-30 dienomis Vilniuje vykusioje konferencijoje buvo aptarta dabartinė situacija ES ir praktinės aktualijos, susijusios su laikomų gyvūnų augintinių gerove ir jų apsauga, neatsakingo laikymo keliamomis grėsmėmis visuomenės sveikatai ir apsaugai bei patiems gyvūnams.

Visuomeninio judėjimo „Žmonės už gyvūnus” iniciatorius, Europos Parlamento narys ir gyvūnų gerovės intergrupės prie Europos Parlamento viceprezidentas Petras Auštrevičius vienu iš pagrindiniu konferencijos tikslu įvardino gyvūnų augintinių gerovės ir apsaugos visoje Europoje standartų kėlimą.

Konferencijoje buvo aptartos naujai priimtas ES gyvūnų sveikatos įstatymas, gyvūnų augintinių gerovės tendencijos pasaulyje, privalomas kačių ir šunų ženklinimas bei registracija, gyvūnų gerovės centrų steigimo praktika ES, gyvūnų augintinių gerovės ir veterinarijos mokslo vystymosi tendencijos, egzotinių augintinių gerovė ir neatsakingo jų laikymo keliamos grėsmės visuomenei, verslo tikslais vykdoma šunų ir kačių prekyba internetu bei nelegalios šių gyvūnų prekybos stabdymas ES.

Dalyviams nemokamoje konferencijoje dalyvavo virš 100 svečių – Europos Komisijos, Lietuvoje ir kitose ES šalyse veikiančių atsakingų institucijų atstovai, veterinarijos gydytojai ir jų organizacijos, Europos gyvūnų gerovės organizacijos ir gyvūnų prieglaudų atstovai, šunų ir kačių veisėjai ir kitos suinteresuotos grupės.