Gauti apklausos rezultatai dėl lietuvių namuose laikomų egzotinių gyvūnų

2015-12-10

Populiariausi Lietuvoje egzotiniai žinduoliai – šinšilos ir degu, tačiau lietuviai laiko ir kur kas egzotiškesnių rūšių augintinių, atskleidė su Aplinkos ministerija bendradarbiaujančios Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos surinkti duomenys.

Internetu spalį-lapkritį atlikta apklausa parodė, kad populiariausi egzotiniai augintiniai Lietuvoje – žinduoliai. Juos laiko 51 proc. apklausoje dalyvavusių egzotinių gyvūnų laikytojų. Toliau rikiuojasi ropliai (23 proc.), paukščiai (12 proc.), žuvys (8 proc.) ir kiti gyvūnai.

Tarp žinduolių populiariausi egzotiniai augintiniai yra šinšilos. Net 40 proc. visų egzotinius žinduolius laikančių respondentų laiko šiuos gyvūnus. Toliau rikiuojasi degu (12 proc.), jūrų kiaulytės ir šeškai (po 9 proc.) bei triušiai ir įvairūs žiurkėnai (po 7 proc. nuo visų žinduolius laikančių respondentų).

Kai kurie respondentai nurodė laikantys ir kur kas retesnius augintinius – meškėnus, kapibaras, šikšnosparnius.

Sudalyvauti apklausoje buvo prašoma tų žmonių, kurie namuose laiko egzotinius augintinius, o ne šunis, kates ar įprastus ūkinius gyvūnus.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė dėkoja visiems, dalyvavusiems apklausoje. Jos teigimu, surinkta informacija padės organizacijos veikloje siekiant kurti geresnes egzotinių augintinių priežiūros sąlygas juos laikantiems gyventojams.

„Pavyzdžiui, matome, kad vieni populiariausių egzotinių žinduolių – degu. Iš veterinarijos gydytojų žinome, kad šiuos gyvūnus dažniausiai tenka gydyti nuo kepenų lipidozės – nutukimo, kuris atsiranda dėl per didelio kiekio riebalų gyvūno dietoje. Gyvūno laikytojai, nežinodami rizikų, lepina juos riešutais, saulėgrąžomis. Be to, degu yra reikalingas nuolatinis maitinimas. Mums atrodo, kas čia tokio, jei gyvūnas pusdienį pabus nevalgęs, o jam tai – badas”, - sakė B.Kymantaitė.

Rugpjūčio mėnesį „Spinter” atliktos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenys rodo, kad 58 proc. gyventojų žino ar yra girdėję, kad egzotiniai augintiniai turi specifinius poreikius ir laikomi namų sąlygomis dažnai kenčia.